Algol ltd., Travel Company
16a Melnyka Str., Lviv, 79044 Ukraine
phone/fax: +38 (032) 242-41-21, 242-41-22, 242-41-23
fax: +38 (032) 242-41-24
algol@algol.com.ua
www.algol.com.ua

 Places Палац Бельведер  
 
Палац-музей Бельведер, поза сумнівом, найбільш вражаючий з колишніх заміських палаців віденської знаті. Він побудований по французьких та італійських зразках, таких, як Версаль або італійські вілли у стилі бароко. Палац був зведений за велінням принца Євгенія Савойського (1663-1736 рр.), одного з найвидатніших полководців свого часу, легендарного переможця турок. Цю ідею утілив відомий віденський архітектор Хільдебрант. У 1700 році на схилі горба, що спускався до міста, почалися роботи по розбиттю парка на французький лад. І лише в 1713 році взялися за споруду Нижнього палацу, що тривала три роки. Головну будівлю — Верхній палац, звідки за планом повинен був відкриватися дивовижний вигляд на Відень, споруджено лише у 1721-1723 роках. Нам тепер складно уявити, що ансамбль, який знаходиться в центрі австрійської столиці, в минулі часи був лише заміською резиденцією принца Євгенія. Він дійшов до нас в майже незміненому вигляді, за винятком неіснуючого нині звіринцю у верхній частині парку і сильно переробленої оранжереї біля Нижнього палацу.
 
Після смерті Євгенія Савойського Карл VI придбав бібліотеку принца Євгенія, яка склала істотну частину імператорської бібліотеки в Хофбурзі (нині Національної Бібліотеки). У 1752 році імператриця Марія Терезія придбала обидва палаци разом з парком. Правда, Бельведер досить довго був в запустінні, оскільки Марія Терезія вирішила і далі використовувати Шенбрунн як свою літню резиденцію. У Бельведері ж періодично влаштовувалися барвисті вистави і фестивалі. Найпишніше святкування було влаштоване тут на честь заручин Марії Антуанети з майбутнім королем Франції Людовиком XVI.
В кінці 70-х рр. XVIII ст. син Марії Терезії Йозеф І вирішив перевезти велику частину імператорської колекції з Хофбурґа у Верхній Бельведер і велів видати каталог художніх творів, що знаходяться в палаці. Бельведер став одним з перших музеїв в Європі, відкритих для громадськості. За бажанням Марії Терезії палацовий парк став доступний для відвідувачів будь-якого майнового стану через два роки.
 
В 1897 року палац став резиденцією спадкоємця австрійського престолу принца Франца Фердинанда. Він потурбувався про те, щоб в палац були проведені електрика і центральне опалювання. Замок бароко був адаптований під житлові і службові приміщення. Після вбивства принца в 1914 році в Сараєво, що послужив початком Першої світової війни, Верхній Бельведер знов на деякий час осиротів. Нижній же палац вже з 1903 року став картинною галереєю. Не дивлячись на неспокійні часи, спеціальна комісія піклувалася про регулярне поповнення художньої колекції. Так, наприклад, найвідоміша картина Ґустава Клімта «Поцілунок» була придбана музеєм практично відразу ж після її написання в 1908 році. Після Першої світової війни, в 1920-1921 роках, музей Бельведер ґрунтовно змінився. У Нижньому палаці розмістився музей бароко; у Верхньому палаці — «Галерея XIX століття»; оранжерея перетворилася в «Галерею сучасного мистецтва». Практично всі твори австрійського бароко були перевезені з художньо-історичного музею (Kunsthistorisches Museum) в Бельведер. У епоху глибокої економічної кризи тридцятих років музею все-таки вдалося поповнити свою колекцію шедеврами класичного і сучасного мистецтва з Франції і Німеччини.
 
У жовтні 1944 року західна частина Верхнього палацу була зруйнована бомбою, в лютому 1945 року подібна доля спіткала і західне крило Нижнього палацу. Після довгих років наполегливих реставраційних робіт в 1953 році в Нижньому палаці був знов відкритий музей бароко, а в липні 1954 року частина зборів мистецтва XIX і XX століть була виставлена у Верхньому Бельведері і в Оранжереї.
Після Другої світової війни Бельведер прикував до себе увагу австрійської і світовоїій громадськості. У травні 1955 року в Мармуровому залі Верхнього палацу відбулося підписання Державного Договору про відновлення незалежної і демократичної Австрії представниками Австрії і чотирьох держав-переможниць — СРСР, США, Великобританії і Франції. Так Австрійська Республіка, приєднана під час війни до німецького Третього Рейху, а з 1945 року зайнята союзними військами, знов знайшла повну незалежність.
 
Нещодавно закінчилася ґрунтовна реконструкція Верхнього палацу. У своєму величному вигляді, із знов відкритими залами і виставленими із запасників художніми творами, Верхній палац з'явився перед нами зовсім недавно. Очам глядачів відкрилася палацова капела, розписана провідними італійськими живописцями XVIII століття. Тут можна побачити роботи австрійського майстра Макарта. Любителі імпресіонізму знайдуть в Бельведері на подив багаті збори полотен від Дега до Ренуара і Ґоґена. Картини Егона Шилле поза сумнівом справлять незабутнє враження на цінителів драматичного експресіонізму. Особливо повно представлена в Бельведері творчість Ґустава Клімта — гордості вітчизняного мистецтва. Його роботи стали свого роду візитною карткою країни і символом австрійської сувенірної продукції (від коробки шоколадних цукерок до краваток і записників).
 
Архітектурному шедевру австрійського майстра Хільдебранта властиве поєднання парадної величі і невимушеної простоти, широкого розмаху і доступності людині. Між двома палацами розкинувся парк з акуратно підстриженими кущами і низькими алеями; дерева не повинні розростатися і затуляти вигляд на фонтани, сходи, басейни, вази і статуї. Споруди, гармонійно зливаючись з пейзажем, сприймаються як його частина, а сам пейзаж — теж творіння людських рук. Тут завжди можна подихати свіжим повітрям і на якийсь час відвернутися від суєти великого міста.
Запрошуємо Вас познайомитися з розкішною колекцією художнього музею Бельведер і прогулятися по весняному парку.
Адреса:
Верхній Бельведер: Prinz Eugen-Str. 27, 1030 Vienna
Нижній Бельведер, Оранжерея, Palace Stables: Medieval Treasury, Rennweg 6, 1030 Vienna
www.belvedere.at

Години роботи:
Верхній Бельведер: щодня 10:00-18:00
Нижній Бельведер, Оранжерея: щодня 10:00-18:00, в середу 10:00-21:00
Augarten Contemporary: четвер-неділя 11:00-19:00
Palace Stables: щодня 10:00 до ночі.