Визначні місця в місті Білосток

Про місто...
Про місто

Куди піти...
Визначні місця


 Places Палац Браницьких  
 
Найславетнішим в історії цього палацу в Бялостоку став період, коли в прекрасній бароковій резиденції оселився рід Браницьких. В народі палац називають Підляським Версалем, своєю пишністю він був схожий на барокові палаци Франції та розрахований на прийом королівських осіб.
До палацового комплексу ведуть оздоблені ворота під Грифом, назва яких походить від гербу Браницьких. За часів гетьмана у палаці, флігелях та павільйонах було 178 приміщень, в тому числі 115 парадних. Найвишуканіший серед них, називається королівським, тут в свій час зупинялися Август II Сильний, Август III Саксонський, Станіслав Август Понятовський, цар Павло I та імператор Йосиф II. Не менш вражаючими були й інші кімнати – "китайська", "золота", "урочиста", "паризька", "ванна" –  багато прикрашені, з наймоднішим меблюванням, творами мистецтва та дорогоцінними дрібничками. Були тут своя бібліотека, каплиця, зал, їдальня та акваріум. Апартаменти гетьмана та його дружини були розділені холом першого поверху.
У цей же час розширено сади – побудовано оранжерею, чотири басейни з фонтанами, ажурну альтанку, павільйон з картинною галереєю та міст через канал. Уздовж алеї фонтанів стояли статуї міфчних персонажів, сфінкси, декоративні вази.
В нижній частині саду в 1748 році була заснована так звана комедіальня, що вважається першою постійною сценою на теренах Польщі. В театральній бібліотеці були записи 19 опер, 41 балету та 122 п'єс. Комедіальня мала свій оркестр, балет, сюди запрошували славетних оперних співаків з Риму, Венеції та Відня. Палацовий комплекс сильно постраждав під час Другої світової війни, потім був перебудований і тепер тут знаходиться Медичний університет.

Сьогодні знаменитий сад Браницьких охоче запрошує відвідувачів.
Адреса:
ul. Jana Kilińskiego, 1
Tel. 85 748 56 14
www.ogrodbranickich.bialystok.pl
"
""
"
 Places Ратуша  
 
В 1745 році Ян Клеменс Браницький закладає основу для будівництва Ратуші. Цікаво, що будівля жодного дня не виконувала адміністративних функцій - тут ніколи не розміщувався уряд міста, а лише торгові ряди, де численні купці виставляли свій крам. Вежа слугувала для пожежників спостережним пунктом. Коли в 1939 році у місто прийшли радянські війська, будівлю зруйнували, маючи намір встановити на її місці пам'ятник Сталіну. Після війни Ратушу було реконструйовано, тепер тут знаходиться головне приміщення Музею Підляшшя.

Адреса:
Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Ratusz, Rynek Kościuszki, 10
Tel.85 74-214-73, 85 74-214-40
www.muzeum.bialystok.pl
"
""
"
 Places Історична бібліотека Підляшшя  
 
Недалеко від гостьового палацику та на місці колишнього каретного двору Браницьких, в 1803-1806 роках зведено класичну будівлю масонської ложі, в якій сьогодні знаходиться історична бібліотека Підляшші. 

Адреса:
Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku
ul. Kilińskiego, 16
Tel. 85 67-67-221
www.ksiaznicapodlaska.pl
"
""
"
 Places Старий костел  
 
В старому костелі, що стоїть поряд з величною Катедрою на вулиці Костельній (ul. Ko?cielna), зберігаються саркофаги з серцями родичів коронного гетьмана Браницького та його дружини. В склепі, що знаходиться в підвалі костелу, покоїться Ізабела Браницька з роду Понятовських.
"
""
"
 Places Палац Хасбаха  
 
Одним з фабрикантів, які переїхали в Бялосток з німецького Аахена, був Евальд Хасбах. Поруч з його фанерним заводом стояла невеличка, зведена в останній чверті XIX століття вілла, яка, в результаті розширення в 1905-1907 роках, перетворилася на палац, що ввібрав в себе риси, характерні для французького, голландського та тосканського Відродження. Після початку Другої світової війни родина Хасбаха переїхала до Варшави, а його завод почергово експлуатували радянські та німецькі окупанти міста.

Адреса:
ul. Dojlidy Fabryczne, 23
"
""
"
 Places Палац Цитронів  
 
На початку ХХ століття Самюель Хірш Цитрон, власник тканинної мануфактури, вважався найбагатшим підприємцем, який проживає в Бялостоці. Серед іншого, йому належав особняк на Варшавській вулиці, фасад якого багато оздоблений декоративними елементами, що характерні для стилю модерн – грона винограду, соняшники та лавр. На даний час тут розміщується відділ Музею Підляшшя – Історичний музей в Бялостоці.

Адреса:
ul. Warszawska, 37
Tel. 85 74 82 119
www.muzeum.bialystok.pl/historyczne
"
""
"
 Places Палац Любомирських  
 
Ще одним палацом, який варто побачити, є маєток, що спершу належав родині Крузенштернів, згодом Рюдигерів, а вже після цього – Любомирським. Збудований в середині XIX століття в неокласичному стилі, він знаходиться недалеко від ставка на території 26-гектарового парку, закладеного в той же період. Палац був сильно пошкоджений пожежею в 1944 році та перебудований в 1956-1957 роках. Сьогодні тут знаходиться Вища школа публічної адміністрації.

Адреса:
ul. Dojlidy Fabryczne, 26
http://www.wsap.edu.pl
"
""
"
 Places Інші цікаві місця  
 
Серед інших цікавих будівель міста, рекомендуємо звернути увагу на:
Палац Бекера (Pałac Beckera)
ul. Świętojańska
Палац Новіка (Pałac Nowika)
ul. Lipowa
Палацик Трилінгів (Pałacyk Tryllingów)
ul. Warszawska
 
Парки
Бялосток часто називають найзеленішим містом Польщі і не дарма, адже понад 30 відсотків від його загальної площі становлять зелені насадження. Місто може похвалитися вісьмома парками та двома заповідниками, загальна площа яких близько 1 779 га. Серед найчастіше відвідуваних – Парк Браницьких (Ogród Branickich), Центральний парк (Park Centralny) з екологічним майданчиком для дітей та Парк Планти (Park Planty) з невеличким зоопарком, на стежках якого стоїть пес Кавелін – висічена з каменю в 2005 році точна копія довоєнного Кавеліна, який стояв біля огорожі Палацу Браніцьких, навпроти Костелу по вулиці Костельній.
"
""
"